Kanon filmów o miłości


BALLADA O ŻOŁNIERZU

Bałłada o sołdatie, ZSRR, 1959, reż. Grigorij Czuchraj. Występują: Władimir Iwaszow, Żanna Prochorenko, Jewgienij Urbanski, Nikołaj Kriuczkow i in. Czas trwania: 1 godz. 29 min.

Radziecki film wojenny z 1959 roku na liście najlepszych filmów o miłości? Tak, po trzykroć tak!
Rok 1942. Młody żołnierz, Alosza, za bohaterski czyn na polu walki dostaje kilka dni urlopu. Postanawia odwiedzić matkę, z którą nawet nie zdążył się pożegnać przed wyjazdem na front. Teraz musi przebyć szmat drogi przez zrujnowany wojną kraj, aby dotrzeć do rodzinnego domu. Po drodze trafia na wielu ludzi dotkniętych przez los. W swej prostolinijności i wrażliwości stara się każdemu pomóc. Spotyka również młodą, zagubioną dziewczynę, która także wyruszyła w podróż?

Balladowa prostota konstrukcji i tonu filmowej opowieści Grigorija Czuchraja zachwyca liryzmem, napięciem emocjonalnym, czystością tonu i urzekającym portretem głównego bohatera.
Film dostępny na płytach DVD.

DOM PAŃSTWA BORIES

La maison des Bories, Francja, 1970, reż. Jacques Doniol-Valcroze. Występują: Marie Dubois, Mathieu Carri?re, Maurice Garrel, Claude Titre i in. Czas trwania: 1 godz. 27 min.

Prof. Julien Durras mieszka z młodszą od siebie żoną Isabelle oraz dwójką dzieci na wsi, w malowniczym zakątku z dala od Paryża. Zaprasza do swojego domu Carla-Stephane?a, młodego Niemca, który ma przetłumaczyć jego pracę naukową na język niemiecki. Przybysz szybko zjednuje sobie sympatię domowników. Między nim a panią domu rodzi się nić porozumienia?

Impresjonistyczne, prześwietlone słońcem zdjęcia, muzyka Mozarta w tle i romantyczna aura nadają tej opowieści niezwykły klimat, a całość zaskakuje sposobem rozwiązania intrygi.

HISTORIE MIŁOSNE

Polska, 1997, reż. Jerzy Stuhr. Występują: Jerzy Stuhr, Katarzyna Figura, Dominika Ostałowska, Karolina Ostrożna i in. Czas trwania: 1 godz. 27 min.

Cztery warianty losów uczuciowych mężczyzny w sile wieku, który zostaje raptownie postawiony w sytuacjach, które będą sprawdzianem zdolności do pójścia za głosem serca. Życiowy egzamin z siły uczuć ocenia Ankieter ze świata nadrzeczywistego. Rozprowadzający czuwa, by każdy z bohaterów stawił się w odpowiednim czasie przed obliczem tajemniczego Ankietera, który oceni siłę ich uczuć.

Debiut reżyserski Jerzego Stuhra, jednocześnie autora scenariusza i odtwórcy pięciu ról, nagradzany na prestiżowych festiwalach w kraju i na świecie.

Film dostępny na płytach DVD

JA CIĘ KOCHAM, A TY ŚPISZ

While You Were Sleeping, USA, 1995, reż. Jon Turteltaub. Występują: Sandra Bullock, Bill Pullman, Peter Boyle, Jack Warden i in. Czas trwania: 1 godz. 43 min.

Lucy pracuje w kasie na stacji kolejki miejskiej. Codziennie widzi przystojnego bruneta, w którym się zakochuje, choć ten jej nie dostrzega. Pewnego dnia mężczyzna zostaje napadnięty na peronie przez bandę wyrostków. Lucy ratuje mu życie, lecz on w wyniku doznanych obrażeń, zapada w śpiączkę?

Pogodna komedia romantyczna, której akcja rozgrywa się w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Perypetie Lucy (Sandra Bullock), to opowieść o samotnej dziewczynie, której urok i prostolinijność zjednują jej otoczenie i pozwalają pokonać wszystkie przeszkody.

Film dostępny na płytach DVD

KRÓTKI FILM O MIŁOŚCI

Polska, 1988, reż. Krzysztof Kieślowski. Występują: Olaf Lubaszenko, Grażyna Szapołowska, Stefania Iwińska, Artur Barciś i in. Czas trwania: 1 godz. 23 min.

Warszawskie osiedle. 19-letni Tomek mieszka w małym pokoiku wynajętym u matki kolegi. Jest chłopcem wrażliwym i delikatnym. Wieczorami uczy się języków obcych, ale gdy zbliża się godzina 21, odsłania okno, wyjmuje lunetę i zaczyna obserwować mieszkanie usytuowane naprzeciw. Magda, piękna, dojrzała kobieta, nie wie, że każdy jej ruch jest śledzony przez chłopca?

Kinowa, nieco rozszerzona wersja szóstej części serialu ?Dekalog?.

Film dostępny na płytach DVD.

MIĘDZY PIEKŁEM A NIEBEM

What Dreams May Come, Nowa Zelandia-USA, 1998, reż. Vincent Ward. Występują: Robin Williams, Cuba Gooding jr., Annabella Sciorra, Max von Sydow i in. Czas trwania: 1 godz. 57 min.

Chris ginie w wypadku samochodowym, pozostawiając ukochaną żonę, Annie, która jest artystką malującą obrazy. Początkowo nie chce w to uwierzyć, ale przy pomocy kilku bliskich osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że trafił w zaświaty. Niebo, do którego się dostał, skomponowane jest z plastycznych wizji Annie. Wędrując po świecie jej obrazów odnajduje nie tylko wspomnienia szczęśliwych dni, ale i dusze innych?

Niezwykle sugestywna i wzruszająca zarazem wizja życia po życiu, wyróżniona Oscarem za niesamowite wprost efekty specjalne.
Film dostępny na płytach DVD.

NOCE I DNIE

Polska, 1975, reż. Jerzy Antczak. Występują: Jadwiga Barańska, Jerzy Binczycki, Barbara Ludwiżanka, Jerzy Kamas i in. Czas trwania: cz. I ? 2 godz. 5 min, cz. II ? 2 godz.

Historia małżeństwa Barbary i Bogumiła Niechciców, pokazana na szerokim tle obyczajowym i historycznym, na przełomie XIX i XX wieku.

Pełen rozmachu fresk kostiumowy, przekraczający ramy melodramatu. Ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej, z pietyzmem odtwarzająca realia epoki, a przy tym wnikliwa analiza życia małżeńskiego i rodzinnego, z wszystkimi jego blaskami i cieniami. Wybitne kreacje aktorskie Jadwigi Barańskiej i Jerzego Binczyckiego, wielki sukces polskiego filmu (m.in. nominacja do Oscara).

Film dostępny na płytach DVD (w wersji kinowej i jako 10-odcinkowy serial tv).

RZYMSKIE WAKACJE

Roman Holiday, USA, 1953, reż. William Wyler. Występują: Audrey Hepburn, Gregory Peck, Eddie Albert, Hartley Power i in. Czas trwania: 1 godz. 58 min.

Do Rzymu przybywa z oficjalną wizytą młodziutka księżniczka Anne. Zmęczona oficjalnymi spotkaniami i sztywnym ceremoniałem dyplomatycznym, postanawia incognito wymknąć się do miasta, aby poznać ?prawdziwe życie?. Trafia na dziennikarza miejscowej gazety, który postanawia w tajemnicy przed dziewczyną zrobić reportaż z nocnej eskapady księżniczki?
Urok odtwórców głównych ról (Audrey Hepburn, Gregory Peck), liryczny nastrój i aura romantycznej zadumy sprawiają, że film zapada w pamięć i serca widzów.

Film dostępny na płytach DVD.

SZKOŁA UCZUĆ

A Walk to Remember, USA, 2002, reż. Adam Shankman. Występują: Mandy Moore, Shane West, Peter Coyotte, Daryl Hannah i in. Czas trwania: 1 godz. 41 min.

Dwoje nastolatków, Jamie i Landona, dzieli wszystko: styl życia, status materialny, poglądy, pozycja w gronie szkolnej społeczności. Landon jest lubianym chłopakiem ?na luzie?, z fantazją, która pozwala mu podejmować różne działania, nawet te niebezpieczne, Jamie jest wyciszona, zrównoważona, ambitna. Ale różnice lubią się przyciągać, a miłość bywa ślepa?

Szkoła jako miejsce, gdzie rodzą się pierwsze dojrzałe uczucia, poważne wybory i życiowe decyzje.

Film dostępny na płytach DVD.

WEST SIDE STORY

West Side Story, USA, 1961, reż. Robert Wise i Jerome Robbins. Występują: Natalie Wood, Richard Beymer, Russ Tamblyn, Rita Moreno, George Chakiris i in. Czas trwania: 2 godz. 26 min.

Jeden z najsłynniejszych musicali w dziejach kina, nagrodzony 10 Oscarami. Opowieść o dwójce młodych ludzi przeżywających swoją pierwszą miłość, którzy zostają wmieszani w porachunki gangów, co w efekcie prowadzi do tragicznego finału. Trawestacja historii Romea i Julii, gdzie Romeem jest Amerykanin, Julią ? młoda Portorykanka, zwaśnionymi rodami ? etniczne gangi młodzieżowe, a Weroną ? tytułowa zachodnia strona Manhattanu.

Film dostępny na płytach DVD.

ZAKLINACZ KONI

The Horse Whisperer, USA, 1998), reż. Robert Redford. Występują: Kristin Scott Thomas, Robert Redford, Scarlett Johansson, Sam Neill, Dianne Wiest i in. Czas trwania: 2 godz. 43 min.

Tragiczny wypadek jeździecki pozostawia blizny nie tylko na ciele, ale i w psychice nastoletniej Grace i jej ukochanego konia Pielgrzyma. Zdesperowana Annie, matka dziewczynki, pragnie pomóc córce za wszelką cenę. Odkłada własne sprawy i wyjeżdża z Grace i jej okaleczonym wierzchowcem na drugi koniec Stanów, do Montany, aby zobaczyć się z Tomem Bookerem, legendarnym ?zaklinaczem koni?, który potrafi leczyć zwierzęta po traumatycznych przejściach. Spotkanie z tym zagadkowym człowiekiem kompletnie odmieni życie całej trójki?

Zachwycająca historia o miłości, nadziei, odwadze i woli walki, zrealizowana w malowniczych plenerach, odkrywająca przed widzem zupełnie nową, egzotyczną rzeczywistość.

Film dostępny na płytach DVD.

ZATAŃCZ ZE MNĄ

(Shall We Dance?, USA, 2004), reż. Peter Chelsom. Występują: Richard Gere, Jennifer Lopez, Susan Sarandon, Stanley Tucci i in. Czas trwania: 1 godz. 46 min.).

Zauroczony spotykaną codziennie instruktorką ze szkoły tanecznej, zapracowany prawnik w średnim wieku, John Clark, w tajemnicy przed rodziną, zapisuje się na kurs tańca. Żona, odkrywszy tajemnicę męża, podejrzewa Johna o romans, dlatego z pomocą wynajętego detektywa przeprowadza śledztwo. I odkrywa zaskakującą prawdę?

Mimo lekkiej, komediowej formy, film skłania do refleksji na temat podstawowych wartości: czym jest rodzina, miłość, małżeństwo, zauroczenie, odpowiedzialność, wierność.

Film dostępny na płytach DVD.

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa
Zakochani w Tarnowie
Stowarzyszenie KANON

ul. Zbylitowska 5,
33-101 Tarnów
Napisz do nas
kontakt@zakochaniwtarnowie.pl
biuroprasowe@zakochaniwtarnowie.pl